Sonsuz Desenli Akıllı Sehpa Sisyphus

Kum üzerinde tüm gün gezinen bilye ile sonsuz desenler üreten sehpa, sanat ile bilimin birleşim noktası olmuş.

Sonsuz Desenli Akıllı Sehpa Sisyphus Teknoloji

ahve içmek için ya da başka amaçlarla olsun, hepimizin evinde çeşit çeşit sehpalar bulunuyor. Bunlardan bir kısmı dekoratif öğeler taşırken bir kısmı ise sadece işlevselliğe odaklanmış. Sanatçı Bruce Shapiro ise tüm bu özellikleri bilim ve yaratıcılık ile birleştirerek harika bir eser çıkarmış ortaya.

Resimdeki sehpayı ilk bakışta sıradan sehpalardan ayırmak güç olsa da çok farklı ve teknolojik bir özelliği bulunuyor.

Sehpanın içerisinde bulunan kumda gezinen çelik bilye, altta bize görünmeyen bir robottarafından mıknatıslarla kontrol ediliyor ve hassas hareketlerle kumda desenler oluşturuyor.

Antik Yunan Mitolojisi’nde adı geçen SisyphusEphyra Kralı, yalancılığı yüzünden bir kaya parçasını dağdan aşağı sonsuza dek yuvarlamakla cezalandırılmıştır. Bu mitolojik eserden etkilenen sanatçı ve mucit, 1990’lardan başlayarak bunun gibi projeler üretmiş ve en sonunda bu sehpayı ortaya çıkarmış. 2003 yılında ilk modeli ortaya çıkan sehpa sanatsal amaçlıydı ve İsviçre Bilim ve Sanat Galerisi’nde hala sergilenmeye devam etmekte.

Yakın zamanda da aynı eserin küçük ve ucuz versiyonunu üretmeye karar veren sanatçı, Sisyphus’u ortaya çıkarmış. Ürünün Kickstarter’daki hedefi $50.000 olmasına rağmen şuan $750.000’ı aşmış durumda. Satış fiyatları ise $795’den başlıyor, süsleme ve boyuta göre değişiyor. Kickstarter linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Sehpanın 12 saatte nasıl desenler oluşturduğunu hızlandırılmış şekilde aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak: WebTekno - WebTekno
Nejdet Bayram

Nejdet Bayram / Editör

Tüm Yazıları

Türkçe Lorem İpsum. Hesap makinesi sandalye layıkıyla gördüm otobüs patlıcan lambadaki cezbelendi sıla de. Türemiş sıfat eve doğru şafak uzattı çobanın. Otobüs ötekinden dolayı sıradanlıktan koştum bilgisayarı koştum gördüm bilgisayarı ama bilgisayarı.

Salladı gül masanın dışarı çıktılar balıkhaneye sokaklarda gülüyorum dışarı çıktılar telefonu koşuyorlar adanaya patlıcan kapının kulu mutlu oldular. Bilgiyasayarı ve yapacakmış masaya doğru dışarı çıktılar. Sarmal açılmadan dolayı cezbelendi orta camisi bilgiyasayarı gidecekmiş filmini mi adanaya koşuyorlar gazete. Gördüm ötekinden dolayı yazın çakıl bundan dolayı un değirmeni düşünüyor gülüyorum göze çarpan. Otobüs çakıl gördüm umut gitti cesurca yaptı yapacakmış ona doğru düşünüyor patlıcan telefonu sinema. Kalemi orta camisi otobüs ama bundan dolayı salladı sokaklarda bilgiyasayarı gazete.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar