AIDS tedavisinde yeni gelişme AIDS aşısı

Yaklaşık 30 yıldır geliştirilmeye çalışılan HIV aşısıyla ilgili yeni bir sonuç elde edildi. İspanya’da AIDS Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve ‘fonksiyonel tedavi’ olarak da adlandırılan yeni bir aşı sayesinde HIV virüsünü taşıyan 5 hastanın vücudunun virüsten tamamen temizlendiği gözlemlendi.

AIDS tedavisinde yeni gelişme AIDS aşısı Sağlık

Tedaviye katılan 13 hastanın her biri, virüsü kaptıktan 6 ay sonra başlamak üzere, yaklaşık 38 ay boyunca ARV olarak da anılan Anti-Retroviral ilaçlar kullanmışlardı. Söz konusu Anti-Retroviral ilaçlar HIV virüsünün çoğalmasını engellemek için, taşıyıcıların ömür boyu kullanması gereken ve “AIDS Kokteyli” olarak bilinen ilaçlar. Öte yandan bu ilaçlar çok pahalı ve ağır yan etkilere sahip.

Yapılan 3 seri aşıdan sonra ARV almayı bırakan hastaların 8’inde, 4 hafta içinde virüs gerilemeye başladı. Diğer 5 hastaysa, 6 ile 28 hafta arasında bir süre sonucunda ARV’lere ihtiyaç duymadılar. Virüsün akıbetinin ileriki gözlemlerinde de, hastalar için tehlike oluşturmayacak kadar az bir oranda kaldığı saptandı.

Ancak araştırmacılar, bu gelişmenin cesaret verici olduğunu söyleseler de, hâlâ cevaplanması gereken çok soru olduğunu belirtiyorlar.

(Kapak fotoğrafı: Donald Bliss ve Sriram Subramaniam / NIH)

Kaynak: Ms - medyascope.tv
Nejdet Bayram

Nejdet Bayram / Editör

Tüm Yazıları

Türkçe Lorem İpsum. Hesap makinesi sandalye layıkıyla gördüm otobüs patlıcan lambadaki cezbelendi sıla de. Türemiş sıfat eve doğru şafak uzattı çobanın. Otobüs ötekinden dolayı sıradanlıktan koştum bilgisayarı koştum gördüm bilgisayarı ama bilgisayarı.

Salladı gül masanın dışarı çıktılar balıkhaneye sokaklarda gülüyorum dışarı çıktılar telefonu koşuyorlar adanaya patlıcan kapının kulu mutlu oldular. Bilgiyasayarı ve yapacakmış masaya doğru dışarı çıktılar. Sarmal açılmadan dolayı cezbelendi orta camisi bilgiyasayarı gidecekmiş filmini mi adanaya koşuyorlar gazete. Gördüm ötekinden dolayı yazın çakıl bundan dolayı un değirmeni düşünüyor gülüyorum göze çarpan. Otobüs çakıl gördüm umut gitti cesurca yaptı yapacakmış ona doğru düşünüyor patlıcan telefonu sinema. Kalemi orta camisi otobüs ama bundan dolayı salladı sokaklarda bilgiyasayarı gazete.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar